آموزش بورس و اوراق بهادار
0
02166944173 – 09126992392

عوامل محرک بازارهای مالی در روزهای آینده

نشست جدید تعهدات اقلیمی که قرار است در روز جهانی زمین برگزار شود، گزارش ادعاهای بیکاری، نشست سران بانک مرکزی اروپا و گزارش سودآوری شرکتهای ایرلاین آمریکا از جمله رویدادهایی هستند که میتوانند روی بازار در روزهای آینده موثر باشند.

  • انتظار تکرار گزارش ادعای بیکاری

آیا بهبود وضعیت بازار کار آمریکا ادامه پذیر است؟ ادعاهای بیکاری ابتدایی که در ماه های گذشته روند کاهشی در پیش گرفته بود، هفته گذشته به کمترین میزان خود از زمان شروع شیوع ویروس کرونا رسید. این آمار نشان میدهد که سیل تعدیل نیرو به دلیل رکود ناشی از ویروس کرونا در حال کاهش و کنترل می باشد.

با اینکه اعداد کاهشی ای که در گزارش هفته گذشته ارائه شد طبیعی به نظر می رسید، انتظار می رود که در گزارش آتی شاهد رشد ادعای بیکاری از ۵۷۶ هزار نفر به ۶۱۷ هزار نفر باشیم که با وجود افزایش کم نگران کننده نیست به رشدی طبیعی می باشد. این عدد همچنان با روزهای سیاه بیکاری به دلیل شیوع کرونا فاصله زیادی دارد.

  • حضور آمریکا در اجلاس تعهدات اقلیمی برای پذیرفتن تعهدات جدید

آمریکا برنامه ای در دست دارد که تا پایان دهه حاضر به میزان ۵۰ درصد از دی اکسید کربن تولید شده در این کشور را نسبت به میزان این گاز در سال ۲۰۰۵ کاهش دهد. این تلاشی برای بازگشتن به نقش رهبری کنترل تغییرات منفی اقلیمی پس از خروج ترامپ از تعهدنامه مرتبط با این تغییرات در دوران ریاست جمهوری او می باشد.

آقای بایدن رهبران ۴۰ کشور را در این اجلاس میزبانی می کند که در میان آنها رهبران چین و روسیه نیز قرار دارند. اهداف اعلام شده در این نشست بیشتر حول تغییرات استانداردهای تولید موتورهای صنعتی، تغییر در سیستم حمل و نقل و نیز تغییر در بخش های تولید انرژی می باشند.

  • اعلام سود شرکتهای حاضر در بازارهای مالی آمریکا

سهام شرکتهای آمریکایی به زودی باید سود فصلی و پیش بینی سود سال جاری خود را اعلام نمایند. این روال با اعلام اندکی افزایش سود از سوی شرکتهای بخش شیمیایی شاخص دوجونز شروع شد.

بر همین اساس شاخص دوجونز امروز ۹ واحد، معادل کمتر از ۰٫۱ درصد، با رشد مواجه شد. این در حالی است که شاخص های S&P500 و شاخص NASDAQ 100 Futures حدود کمتر از ۰٫۱ درصد با کاهش ارزش مواجه شدند.

  • ملاقات سران بانک مرکزی اروپا

بانک مرکزی اروپا ضمن حفظ سیاست اعلامی خود در آخرین اجلاس برگزار شده، مبنی بر احتمال کم انجام فعالیت و کنشی خاص، خود را علاقمند به راهنمایی های ارائه شده از سوی رئیس این نهاد آقای کریستین لاگارد می داند.

مقامات این بانک در آخرین اجلاس خود اظهار کرده اند که در تلاش برای جلوگیری از ایجاد شاعبه سیاست انقباضی در جهت کنترل تورم، برنامه خرید اوراق در فصل جاری را سرعت خواهند بخشید. با اینحال، شماری از اعضای بانک با خروج از این مسیر، اعتقاد دارند که کند یا متوقف کردن برنامه خرید اوراق در این بانک بسیار ضروری است.

این ملاقات در شرایطی انجام خواهد شد که ارزش یورو در مقابل دلار سطح ۱٫۲ را برای اولین بار در هفت هفته گذشته شکسته است و همچنین بانک مرکزی کانادا به عنوان اولین بانک مرکزی از میان گروه G-10، اعلام کرده است که برنامه خرید دارایی را در پاسخ به بهبود دورنمای اقتصادی محدود می کند.

  • کاهش قیمت نفت خام

قیمت های نفت خام، پس از اینکه هند به عنوان یکی از بزرگترین واردکنندگان این ماده در جهان، بیشترین میزان ابتلا به ویروس کرونا در جهان در یک روز را اعلام کرد، با کاهش مواجه شدند.

قیمت اوراق آتی نفت خام آمریکا با رسیدن به ۶۱٫۰۳ دلار در هر بشکه به میزان ۰٫۵ درصد و همچنین قیمت اوراق آتی نفت خام برنت با رسیدن به عدد ۶۴٫۹۶ دلار در هر بشکه به میزان ۰٫۶ درصد کاهش ارزش را نشان دادند.

همچنین در هفته جاری دو گزارش ضعیف موجودی انبار نفت خام در آمریکا، در کنار افزایش میزان محدودیت های مرتبط با ویروس کرونا در هند و ژاپن عواملی مزید بر علت کاهش قیمت نفت خام شدند. خبرهایی مبنی بر انجام توافق با ایران که موجب برگشت نفت این کشور به بازارها می شود نیز خود بر کاهش قیمت ها تاثیر مضاعف گذاشته است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *