آموزش بورس و اوراق بهادار
0
02166944173 – 09126992392

افزایش قیمت کالاها، سودآوری تسلا و کالاهای بادوام – محرک های بازار در روزهای آتی

قیمت کالاهای صنعتی و کشاورزی موفق به ثبت رکوردهای جدیدی شدند که دلایل مختلفی پشت این افزایش قیمت می باشد. شرکت تسلا با انتظار افزایش ۶۶ درصدی درآمد مواجه است. از سوی دیگر سهام شرکتهای حاضر در بازار به دلیل انتظار برای نتیجه سودآوری شرکتهای های تک و نیز جلسه فدرال رزرو در پایان این هفته با جوی آرام شروع به معامله شدن کردند. در این میان برنامه اتحادیه اروپا برای اجازه به توریست های آمریکایی جهت ورود به خاک اروپا و کاهش قیمت نفت به دلیل افزایش آمار ابتلا به کرونا در هندوستان دو عامل موثر بر بازار در هفته جاری می باشند. در زیر مجموعه عواملی که باید در این هفته مورد توجه قرار بگیرند ارائه شده اند.

  • قیمت کالاها تحت تاثیر امیدها به ریکاوری اقتصادی و نیز مسائل مرتبط با آب و هوا

قیمت مس بالاترین قیمت در ۱۰ سال اخیر را تجربه می کند در حالیکه سویا، گندم و ذرت نیز نزدیک به قیمت سقف هشت سال اخیر در حال معامله شدن هستند. تمام این افزایش قیمت ها به دلیل امیدواری های ناشی از رسیدن دوران پس از کرونا می باشد.

هرچند در سالهای اخیر قیمت مس همواره افزایشی بوده است، اما در هفته های اخیر تقاضای برای مس مخصوصا جهت صنایع خودروسازی با حرکت به سمت تولید خودروهای برقی، افزایش چشمگیری داشته است.

در همین حال، اوراق فیوچرز دانه های خوراکی در بالاترین سطح هشت ساله خود قرار دارند. این افزایش تقاضا بیشتر تحت تاثیر نگرانی درباره عرضه کوتاه مدت این دانه ها می باشد. دلیل این نگرانی دوره سرمای شدید در اغلب نقاط آمریکا و در نتیجه کاهش سطح زیر کشت و برداشت این دانه هاست.

  • آمار ابتلای به کرونا در هندوستان

هندوستان پنجمین روز متوالی ثبت بالاترین رکورد آمار مبتلایان به کرونا در این کشور و مرگ ناشی از آن را به عنوان یک بحران سراسری که باعث تحت فشار قرار گرفتن این کشور به دلیل کمبود امکانات درمانی، اعلام کرده است.

این کشور روز دوشنبه بیش از ۳۵۰ هزار مورد ابتلا به کرونا و ۲۸۱۲ نفر مرگ و میر ناشی از آنرا اعلام کرده است که بسیاری از تحلیل گران اعتقاد دارند دولت هند، خصوصا در مناطق فقیرنشین حاشیه شهرها، هر دو قلم را کمتر از آمار واقعی اعلام کرده است. گزارشات از سطح بیمارستان های این کشور نشان دهنده کمبود شدید دستگاه های اکسیژن برای رسیدگی به بیماران است.

با اینحال بازارهای مالی این کشور در روز دوشنبه دوباره روند صعودی گرفتند که موجب رسیدن به تعادلی قیمتی در طی هفته جاری شد.

  • باز شدن آرام معاملات سهام، سودآوری تسلا، اجلاس فدرال رزرو و در انتظار آمارهای مرتبط با کالاهای با دوام

بازارهای سهام آمریکا امروز به صورتی آرام و بدون روندی خاص باز شدند، که بیشتر ناشی از انتظار اعلام سودآوری این شرکتها و نیز اجلاس فدرال رزرو می باشد. همچنین تقویم های اقتصادی نشان میدهند که آمارهای مرتبط با ماه مارس کالاهای بادوام به زودی اعلام خواهند شد. به همین دلیل در روز جاری شاخص های S&P500، دوجونز و نزدک تقریبا بدون حرکت بودند.

امروز قرار بود که سودآوری تسلا اعلام شود که البته در نهایت پس از زنگ پایان معاملات صورت گرفت. انتظار می رفت که برای هر سهم ۷۴ سنت سود اعلام شود که در نهایت با اعلام ۱۰٫۴۲ میلیارد دلار درآمد شرکت نشان داد که نسبت به سال گذشته بیش از ۶۶ درصد افزایش درآمد داشته است.

  • آمادگی اتحادیه جهت باز شدن مرزهای این حوزه به روی توریست های آمریکایی

خبرهای خوبی در ارتباط با باز شدن مرزهای بین المللی و راه افتادن مجدد مسافرت به داخل اتحادیه اروپا به گوش می رسد. نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرده است که اتحادیه اروپا آمادگی باز کردن مرزهای خود به روی مسافران آمریکایی که واکسینه شده اند را دارد. این خبر خوبی برای ایرلاین های آمریکایی، شرکتهای پرداخت بین المللی این کشور و نیز صنعت توریسم آمریکاست.

با اینحال همه خبرها خوب نیست. بر اساس تحقیق موسسه Ifo آلمان، به دلیل محدودیت های کاری و اجتماعی ای که قرار است از شبنه آینده اجرایی شود، انتظارات تجاری آلمان به صورت غیرمنتظره ای ضعیف بوده است.

  • کاهش قیمت نفت به دلیل انتظار کاهش تقاضا از سوی هند

قیمت های نفت به دلیل نگرانی ها از افزایش شیوع کرونا در هند که موجب توقف در روند کاهش موجودی انبارهای بین المللی خواهد شد و در نتیجه رسیدن تعادل در بازار نفت را به تاخیر می اندازد، باعث کاهش قیمت نفت شده است.

براساس تخمین کارشناس رویترز افزایش محدودیت های ناشی از شیوع کرونا در هند، باعث کاهش ۳۰۰ هزار بشکه ای در روز این کشور می شود. حال سوال این است که آیا کشورهای بزرگ تولید کننده و صادرکننده نفت شروع به توقف یا کند کردن روند تولید خود برای حفظ تعادل بازار می نمایند یا خیر؟ انتظار می رود که اجلاس اوپک پلاس اقدام به افزایش تولید خود تا سطح ۲ میلیون بشکه در روز در فصل دوم سال نماید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *