آموزش بورس و اوراق بهادار
0
02166944173 – 09126992392

افزایش قیمت نفت همزمان با افزایش اعتماد به آینده اقتصاد جهانی به دلیل رشد اقتصاد آمریکا

روز پنجشنبه قیمت های نفت به بالاترین سطح خود در ۷ هفته اخیر رسیدند. این افزایش قیمت ناشی از علائم بهبود ریکاوری اقتصادی مخصوصا رشد اقتصادی آمریکا بوده است. قیمت اوراق فیوچرز نفت خام آمریکا با ۲ درصد رشد به ۶۵٫۱۴ دلار در هر بشکه رسید. همچنین نفت برنت نیز با ۲ درصد رشد، قیمت ۶۸٫۱۲ دلار در هر بشکه را ثبت کرد. قیمت قراردادهای فیوچرز بنزین آمریکا نیز با ۱٫۵ درصد رشد به ۲٫۱۰۶۹ در هر گالن رسید.

پس برداشته شدن برخی از محدودیت های کرونا، اقتصاد آمریکا رشد بیشتری نسبت به انتظارات تحلیل گران در فصل اول سال ۲۰۲۱ داشته است.نرخ سالانه GDP این کشور در فصل اول ۶٫۴ درصد رشد داشت که نسبت به فصل چهارم سال ۲۰۲۰ حدودا ۴٫۳ درصد بیشتر بوده است و نسبت به پیش بینی کارشناسان، عدد ۶٫۱ درصد، نیز بالاتر است. در گزارش این رشد اشاره شده است که از سال ۱۹۸۴ تاکنون سابقه نداشته است که رشد در فصل اول یک سال به این اندازه باشد. ضمن اینکه مجموع بازدهی اقتصادی کنونی تنها ۱ درصد کمتر از اوج GDP قبل از شیوع ویروس کرونا بوده است. همچنین گزارشی جداگانه از دپارتمان کار کشور آمریکا نشان میدهد که ۵۵۳ هزار آمریکایی برای اولین بار اقدام به ادعای بیکاری در هفته گذشته کرده اند که در دوره شیوع ویروس کرونا، کمترین میزان می باشد.

با توجه به رشد اقتصاد چین نسبت به سال گذشته که رکورد ۱۸٫۳ درصد در فصل اول را ثبت کرده است و همچنین گزارش دولت آلمان که اخیرا رشد اقتصادی خود به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا را از ۳ درصد سال گذشته به ۳٫۵ درصد در سال جاری اعلام کرده است، امیدها به اینکه تقاضای نفت در کوتاه مدت بتواند به سطح قبل از شیوع ویروس کرونا برسد را افزایش داده است.

اوایل این هفته متخصصین سازمان کشورهای صادرکننده محصولات پتروشیمی اعلام کردند که امید دارند در سال جاری تقاضای نفت تا ۶ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند. همچنین براساس گزارش گلدمن ساکس، تحلیل گران این موسسه انتظار دارند که در ۶ ماه آینده تقاضای نفت بزرگترین جهش خود را تجربه کند و قیمت نفت به حدود ۸۰ دلار در هر بشکه نیز برسد. امیدها در رابطه با افزایش قیمت نفت همچنین با افزایش بزرگ درآمدی در گزارش فصل اول شرکتهای اصلی حوزه انرژی اروپا نیز بیشتر شده است. این شرکتها در دوره کرونا بیشترین کاهش تقاضای نفت را تجربه کرده بودند.

دیگر خبر خوب در زمینه قیمت نفت، گزارش هفتگی موسسه EIA است که در آن ضمن اشاره به نشانه های برگشت تقاضای نفت آمریکا، به افزایش فعالیت پالایشگاه های این کشور به بالاترین سطح از مارس سال گذشته نیز اشاره شده است. تحلیل گر ارشد موسسه ING اشاره می کند که مصرف محصولات فرآوری شده بهبود پیدا کرده است. بطوریکه در حال حاضر تقاضای این محصولات به بالاتر از ۱٫۶۳ میلیون بشکه در روز افزایش یافته که بالاترین سطح تقاضا از میانه فوریه به این سو می باشد.

در حال حاضر تنها نگرانی افزایش آمار مبتلایان به کرونا در بخش هایی از جهان است که نتوانسته اند به صورت بهینه اقدام به واکسیناسیون عمومی نمایند. از جمله مهمترین این کشورها میتوان به هند اشاره کرد. تحلیل گر موسسه ING در همین رابطه اظهار می کند که در حالیکه افزایش تقاضا در آمریکا امیدها را افزایش داده است، همچنان نگرانی های عمده ای در رابطه با تاثیر افزایش آمار مبتلایان به کرونا در هند وجود دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *