آموزش بورس و اوراق بهادار
0
02166944173 – 09126992392

دلار به آرامی بالا می رود؛ تمرکزها روی نتیجه اجلاس فدرال رزرو

در ابتدای بازار روز سه شنبه اروپا، دلار به آرامی روند صعودی در پیش گرفته است. اما همچنان نزدیک پایین ترین سطح چند هفته اخیر باقی مانده است که به دلیل انتظار نتیجه اجلاس فدرال رزرو می باشد. در حال حاضر شاخص دلار با صعود ۰٫۲ درصدی نزدیک ۹۰٫۹۱۸ در حال معامله است.

جفت ارز EUR/USD با رشد ۰٫۱ درصدی به ۱٫۲۰۷۱ رسید که نزدیک به بالاترین سطح تجربه شده دوماهه این جفت ارز، یعنی عدد ۱٫۲۱۱۷ می باشد که دوشنبه به آن رسید. جفت ارز GBP/USD با عدم تغییر نسبت به روز گذشته روی عدد ۱٫۳۸۹۱ باقی ماند در حالیکه جفت ارز حساس به ریسک AUD/USD با کاهش ارزش ۰٫۱ درصدی به ۰٫۷۷۹۳ رسید. این در حالی است که این جفت ارز طی شب گذشته با رشد ۰٫۷ درصدی به پیک ۵ هفته ای خود رسیده بود.

جفت ارز USD/JPY با ۰٫۱ درصد رشد به ۱۰۸٫۲۰ رسید که ادامه روند صعودی خود از سطح پایین ترین قیمت هفت هفته اخیر خود، یعنی عدد ۱۰۷٫۴۸، می باشد. این صعود بیشتر به دلیل اعلام حفظ سیاست بانک مرکزی ژاپن ضمن نگاه مثبت به آینده رشد اقتصادی و در عین حال رفع انتظارات و پیش بینی های تورمی می باشد.

در حال حاضر توجه ها بیشتر معطوف به اجلاس فدرال رزرو می باشد که چهارشنبه به پایان می رسد و انتظار می رود که تغییر خاصی در سیاست های خود اعلام ننماید. با این حال همگی منتظر اظهارنظر ریاست فدرال رزرو در ارتباط با بهبود شرایط و امکان رفع سیاست های انبساطی این بانک هستند.

در حال حاضر عقیده بر این است که به رغم مبتلایان جدید به کرونا خصوصا افزایش شدید آن در هند که باعث فشار به دلار شده است، اقتصاد جهانی در حال ریکاوری می باشد. یکی از تحلیل گران موسسه ING می گوید که “این عقیده در ترکیب به دو عامل در حال تقویت است. اول GDP قوی فصل اول آمریکا که روز سه شنبه اعلام می شود و دوم نتیجه اجلاس فدرال رزرو در پایان روز چهارشنبه که انتظار می رود بانک مرکزی آمریکا در حال حاضر تغییر در سیاست های حمایتی خود برای رشد اقتصادی ایجاد نکند.”

این تحلیل گر اعتقاد دارد اجلاس ماه ژوئن فدرال رزرو بسیار مهم تر از اجلاس جاری آن می باشد. زیرا که تا آن زمان داده های اقتصادی مهمی منتشر خواهد شد که برای تحلیل شرایط توسط بانک مرکزی آمریکا بسیار حائز اهمیت هستند و هفت هفته میان اجلاس اپریل تا اجلاس ژوئن زمان زیادی است که میتوان از آن برای تقویت دلار استفاده کرد در حالیکه گزینه های جذاب دیگری برای سرمایه گذاری در برابر آن وجود دارد.

همچنین روز سه شنبه قرار است مزایده فروش ۶۲ میلیارد دلار اوراق خزانه آمریکا برگزار شود. مزایده اوراق بدهی هفت ساله در فوریه با تقاضای بسیار پایین انجام شد که موجب افزایش نرخ های بهره و افزایش ارزش دلار شد. با اینحال دلار از اواخر مارس تاکنون ۳ درصد کاهش ارزش داشته است که ناشی از معامله اوراق خزانه آمریکا در بازه ای بسیار کوچک بعد از کاهش نرخ بهره بازار از بالاترین سطح ۱۴ ماهه خود، ۱٫۷۷۶ درصد، بود.

نرخ اوراق خزانه ۱۰ ساله روز سه شنبه ۱٫۵۸ درصد بود. معاملات آرام این نرخ پس از آن انجام شد که در میانه این ماه به پایین ترین سطح یک ماهه خود، یعنی نرخ ۱٫۵۲۸ درصد، رسیده بود در حالیکه نزخ اوراق خزانه ۷ ساله به بالغ بر ۱٫۲۷ درصد رسیده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *