آموزش بورس و اوراق بهادار
0
02166944173 – 09126992392

افزایش قیمت دلار؛ پیش بینی هفته ای کاهشی

روز جمعه دلار افزایش قیمت داشت. اما همچنان نزدیک مرز کمترین قیمت چند هفته ای خود قرار دارد و انتظار می رود که وارد چهارمین هفته متوالی کاهش ارزش شود. شاخص دلار امروز با ۰٫۱ درصد رشد به عدد ۹۰٫۶۴۸ رسید اما دلیل اصلی پیش بینی کاهش ارزش آن در هفته آتی ناشی از سیاست فدرال رزرو جهت حفظ سیاست محتاطانه خود، حتی در صورت ریکاوری اقتصادی، است.

شاخص دلار تلاش کرد که کاهش هفتگی ۰٫۲ درصدی خود را جبران کند و زیان سرمایه گذاری در این ارز در ماه آپریل را به ۲٫۸ درصد برساند. کاهش چهار هفته ای این شاخص بعد از کاهش شش هفته ای آن در پایان جولای، بی سابقه بوده است. یکی از دلایل این کاهش افزایش ارزش شاخص ارزهای کمودیتی محور و همچنین افزایش قیمت کالاهای صنعتی و کشاورزی بوده است. بیشترین زیان دلار آمریکا در مقابل دلار کانادا و نیوزلند بوده است.

جفت ارز EUR/USD با کاهش ۰٫۱ درصدی به ۱٫۲۱۱۳ رسید که نزدیک سطح پایین دو ماهه این جفت ارز، یعنی عدد ۱٫۲۱۵۰ بوده است. GBP/USD در سطح ۱٫۳۹۴۲ باقی ماند، USD/JPY با کاهش ۰٫۱ درصدی به ۱۰۸٫۷۷ رسید که پایین تر از نقطه پیک دو هفته ای این جفت ارز در عدد ۱۰۹٫۲۲ در روز پنجشنبه بوده است. جفت ارز حساس به ریسک AUD/USD با ۰٫۲ درصد رشد به عدد ۰٫۷۷۷۹ رسید که در واقع حرکتی جهت برگشت به سطح بالای شش هفته ای خود، یعنی ۰٫۷۸۱۸ بود.

ضعف دلار با تصمیم فدرال رزرو درباره ترک سیاست پولی انبساطی خود، حتی در صورت مشاهده علائم برگشت اقتصاد به روند بهبود خود، بیشتر شد. بهبود وضعیت اقتصادی با اعلام رشد ۶٫۴ درصدی GDP آمریکا تا حدودی تایید شده است. یکی از تحلیل گران موسسه ING اعتقاد دارد که با وجود نرخ بهره واقعی آمریکا که کاهشی بوده است و انتظار می رود با افزایش CPI در این فصل کاهش بیشتری تجربه کند، دلار قطعا با کاهش ارزش مواجه خواهد شد. بویژه زمانیکه سایر نقاط دنیا، علی الخصوص اروپا، در حال برنامه ریزی جهت ریکاوری اقتصادی در ماه های آینده هستند. شواهد این برگشت اقتصادی با انتشار GDP فرانسه در اوایل روز جمعه بیشتر تایید شد که نشان داد دومین اقتصاد بزرگ اروپا با رشد GDP 0.4 درصدی سه ماهه مواجه شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *