آموزش بورس و اوراق بهادار
0
02166944173 – 09126992392

کاهش ارزش دلار

کاهش ارزش دلار به دلیل عقب نشینی مجدد نرخ های اوراق خزانه

امروز چهارشنبه، ۲۱ آپریل، ارزش دلار در شروع بازار اروپایی با کاهش به سطح کمترین قیمت در ۷ هفته اخیر مواجه شد. این ریزش قیمت به دلیل کاهش جذابیت اوراق خزانه دولت آمریکا بوده است.

در ابتدای بازار امروز شاخص دلار، که ارزش دلار در مقابل سبدی از ۶ ارز اصلی دیگر را نشان میدهد، به میزان ۰٫۱ درصد کاهش داشت.

نکته قابل توجه اینکه دلار روز سه شنبه با توجه به افزایش آمار ابتلا به ویروس کرونا، مخصوصا در هند، و مبهم شدن دورنمای ریکاوری سریع اقتصاد جهانی با کاهش معاملات مواجه شد. اما به دلیل کاهش ارزش اوراق خزانه امروز با کاهش قیمت همراه شد.

شاخص بازدهی اوراق خزانه ۱۰ ساله در حال حاضر حدود ۱٫۵۶ درصد را نشان میدهد که از کمترین میزان آن در اواسط مارس گذشته چندان دور نیست. این روند کاهشی به دنبال کاهش این شاخص از میزان ۱٫۷۸ درصد در پایان ماه گذشته بوده است.

به نظر می رسد که بازارها در انتظار سیاست پولی انقباضی در آینده نزدیک باشند. یکی از تحلیل گران موسسه ING اعتقاد دارد که همزمان با انتظار بازار از یک ریکاوری اقتصادی در نیمه دوم سال و انتظار کاهش نرخ بهره های واقعی در آمریکا، باید انتظار کاهش بیشتر نرخ دلار در آینده را داشت.

در حال حاضر سرمایه گذاران چشم انتظار نشست سران بانک مرکزی اروپا در روز پنجشبنه و نشست سران فدرال رزرو و بانک مرکزی ژاپن در هفته آینده هستند. به نظر میرسد در جلسه سران بانک مرکزی اروپا، ریاست این بانک بابت برنامه های خود در ارتباط با برنامه خرید اوراق جهت جلوگیری از افزایش هزینه بهره که منجر به از ریل خارج شدن برنامه ریکاوری اقتصادی میشود، تحت فشار قرار بگیرد.

تحلیل گر موسسه ING همچنین یادآور شده است که به رغم افزایش ارزش جفت ارز EUR/USD در ماه جاری، براساس مدل ارزشگذاری ما به نظر می رسد که این جفت ارز همچنان با ارزش بنیادی خود فاصله دارد. این نشان میدهد که باید همچنان منتظر افزایش ارزش این جفت ارز در روزها و هفته های آتی باشیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *