آموزش بورس و اوراق بهادار
0
02166944173 – 09126992392

کاهش شاخص دوجونز با کاهش بخش انرژی و توقف صعود بخش های تک به رغم داده های اقتصادی مثبت

روز جمعه شاخص دوجونز بدون توجه به داده های اقتصادی مثبت منتشر شده، به دلیل ضعف بخش انرژی به دلیل گزارشات شرکتهای اصلی این بخش شامل Exxonmobil و Chevron، با کاهش مواجه شد. شاخص میانگین صنعتی دوجونز در این روز با ۰٫۵۸ درصد کاهش به عدد ۱۹۷ رسید. شاخص S&P500 نیز با همین مقدار کاهش و شاخص نزدک با کاهش ۰٫۴۸ درصدی مواجه شدند.

به رغم اینکه شرکت Exxonmobil در گزارش فصل اول خود با توجه به بهبود قیمت نفت توانست انتظارات وال استریت را برآورده کند، با کاهش ارزش ۲ درصدی معاملات خود را به پایان رساند. در این میان شرکت Chevron نیز با عدم برآورده کردن انتظارات تحلیل گران بازار به رغم افزایش سودآوری در گزارش فصلی خود با کاهش ارزش ۳ درصدی روز جمعه را به پایان رساند.

به دلیل افزایش آمار مبتلایان به کرونا در هند، احتمال کاهش بیشتر قیمت نفت روی بخش انرژی تاثیر منفی گذاشته است. با اینحال و به رغم کاهش ارزش بخش انرژی شاخص دوجونز، این بخش در فصل اول بهترین عملکرد را در میان تمامی بخش های این شاخص داشته است.

کارشناس موسسه Wells Fargo در مقاله ای گفته است “قیمت های بالاتر نفت و نیز انتظارات در رابطه با بهبود سودآوری صنایع پایین دستی بخش انرژی باعث افزایش بازدهی در این بخش و بخش های مصرفی مرتبط با آن شده است.”

بخش های تک نیز با کاهش ارزش مواجه شد. این کاهش ارزش به رغم اعلام سود بالاتر از انتظار تحلیل گران از سوی شرکت آمازون بوده است که در ادامه اعلام سودآوری ۵ شرکت بزرگ گوگل، آمازون، مایکروسافت، اپل و نتفلیکس (ملقب به ۵ شگفت انگیز / Fab 5) بود.

آمازون سودآوری فصلی بسیار عالی گزارش نمود که بسیار بالاتر از انتظارات بود و رکورد سودآوری فصلی خود را شکست. در همین حال شرکت اپل با ۱ درصد کاهش ارزش مواجه شد که ناشی از شکایت شرکت اسپاتیفای از این شرکت در کمیسیون اروپا به دلیل نقض قوانین ضد انحصار بود. از سوی دیگر شرکت توییتر با پیش بینی کاهش درآمد فصلی خود در فصل دوم و جبران بهبود سودآوری فصل اول خود در فصل آتی با کاهش ارزش ۱۳ درصدی معاملات خود را به پایان رساند.

بخش بانکداری با کاهش نرخ اوراق خزانه کاهش ارزش ثبت کرد. این کاهش ارزش به رغم این بوده که داده های منتشر شده اقتصادی نشان دهنده بهبود وضعیت پرداخت مصرف کنندگان و انتظار افزایش نرخ تورم بیشتر از انتظار تحلیل گران است. صبح امروز گزارش شاخص پرداخت مصرف کنندگان در ماه مارس ۴٫۲ درصد رشد را نشان داد. براساس گزارش بلومبرگ این عدد بالاتر از انتظارات بوده است و از ماه ژوئن به این سو بالاترین بهبود در این شاخص بوده است. به عقیده تحلیل گران این مسئله نشان میدهد که میتوان انتظار داشت شاخص های مصرف و همچنین GDP در فصل دوم رشد دو رقمی ثبت کنند.

شاخص قیمت مصرف که شاخص مورد علاقه فدرال رزرو در تعیین تورم می باشد، با ۰٫۵ رشد در ماه مارس و ۲٫۳ درصد رشد سالانه بیشترین رشد را از آگوست سال ۲۰۱۸ ثبت کرده است. این داده ها که گواهی بر افزایش تورم مورد انتظار می باشد درست چند روز پس از اجلاس فدرال رزرو منتشر شد که در آن نرخ های بهره بدون تغییر باقی ماندند و تایید شد که تاکید شد که از نظر این بانک افزایش قیمت گذراست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *