آموزش بورس و اوراق بهادار
0
02166944173 – 09126992392

EUR/USD: افزایش فشار فروش؛ حمایت کلیدی ۱٫۱۹۸۰

جفت ارز EUR/USD روز جمعه با کاهش ارزش و در سطح ۱٫۲۰۲۰ معاملات هفتگی خود را به پایان رساند. کاهش ارزش این جفت ارز بیشتر ناشی از افزایش تقاضای دلار در روز پایانی معاملات بود. EUR/USD در ریسک شکستن سطح حمایت کلیدی خود یعنی عدد ۱٫۱۹۸۰ و کاهش زیاد قیمت قرار دارد.

براساس اندیکاتور فیبوناچی جفت ارز EUR/USD سطح حمایت ۲۳٫۶ درصدی خود، که عدد ۱٫۲۰۵۰ می باشد، را شکسته است که در واقع برگشت ۲۳٫۶ درصدی از آخرین روند صعودی روزانه این جفت ارز از سطح ۱٫۱۷۹۳ به ۱٫۲۱۴۹ بوده است. سطح برگشت ۳۸٫۲ درصدی از روند صعودی مذکور، عدد ۱٫۱۹۸۰ است. در نمودار روزانه، اگرچه اندیکاتورهای تکنیکال در حال پایین آمدن از سطوح مثبت هستند، جفت ارز مذکور همچنان بالای میانگین متحرک ساده ۲۰ دوره ای صعودی خود است که به بالای میانگین متحرک ساده ۲۰۰ دوره ای نیز رسیده است. به همین خاطر به نظر می رسد که ریسک کاهشی شدن شدید این جفت ارز همچنان در ابهام باشد. در کوتاه مدت و براساس نمودار ۴ ساعته، EUR/USD در حال حاضر زیر میانگین متحرک ساده ۲۰ دوره ای نزولی در حال حرکت می باشد که در نتیجه به میانگین متحرک ساده ۱۰۰ دوره ای صعودی نزدیک می شود. اندیکاتورهای تکنیکال به خوبی زیر خطوط خود ثابت شده اند که به نظر می رسد نشان دهنده حرکت کاهشی بیشتر باشد.

سطوح حمایت ۱٫۱۹۸۰ ۱٫۱۹۳۰ ۱٫۱۸۸۵
سطوح مقاومت ۱٫۲۰۵۰ ۱٫۲۰۹۰ ۱٫۲۱۴۰

دورنمای بنیادی

با توجه به فرآیند شناسایی سود در پایان ماه، رالی صعودی قیمت دلار تشدید شده است. اما عواملی مانند سهام در حال کاهش قیمت و نرخ بازدهی ضعیف اوراق دولتی نیز به کمک آن آمده است. آلمان و اتحادیه اروپا گزارش اولیه تخمین GDP فصل اول خود را منتشر کردند. هر دو گزارش بیانگر کوچک شدن اقتصاد این دو ناحیه است. گزارش GDP فصلی آلمان کاهش ۱٫۷ درصدی فصل به فصل آن را نشان می دهد در حالیکه در اتحادیه اروپا این کاهش ۱٫۸ درصد بوده است. مشخصا علت این کاهش محدودیت ها و مشکلات مرتبط با همه گیری کرونا می باشد. در آمریکا شاخص قیمت PCE مطابق با انتظارات رشد سالانه ۱٫۸ درصدی در ماه مارس را نشان میدهد. این رشد در ماه فوریه ۱٫۴ درصد بود. شاخص احساس مصرف کنندگان، که توسط دانشگاه میشیگان اندازه گیری می شود، در ماه آپریل به عدد ۸۸٫۳ رسید که نسبت عدد ۸۴٫۹ در ماه مارس رشد قابل قبولی می باشد.

روز دوشنبه آلمان آمار خرده فروشی ماه مارس را منتشر خواهد کرد که انتظار می رود بر پایه ماه به ماه ۳ درصد باشد. همچنین موسسه Markit اقدام به انتشار ورژن نهایی شاخص PMI تولیدی ماه آپریل برای اتحادیه اروپا و آمریکا خواهد کرد. همچنین این موسسه قرار است این هفته شاخص ISM تولیدی ماه آپریل، که میزان تغییر در میزان تولید در یک کشور می باشد، را منتشر کند که انتظار میرود از عدد ۶۴٫۷ ماه گذشته به ۶۵ در ماه آپریل برسد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *