آموزش بورس و اوراق بهادار
0
02166944173 – 09126992392

بازار سهام اروپا مثبت باز شد؛ تمرکز روی اجلاس فدرال رزرو و بخش بانکی

 

بازار سهام اروپایی روز سه شنبه را با روندی صعودی آرام آغاز کرده است. سرمایه گذاران معاملات خود را با نیم نگاهی به آغاز اجلاس فدرال رزرو و نیز دوره اعلام سودآوری فصلی با احتیاط انجام می دهند.

بازار قراردادهای فیوچرز آلمان DAX Futures با ۰٫۱ درصد رشد، بازار قراردادهای فیوچرز فرانسه CAC 40 Futures با ۰٫۱ درصد رشد و بازار قراردادهای فیوچرز انگلستان FTSE 100 Futures نیز با ۰٫۱ درصد کار خود را شروع کردند.

شروع طوفانی و صعودی بازار وال استریت که باعث شد در پایان روز گذشته شاخص های S&P 500 و نزدک رکوردهای جدیدی به جای بگذارند، نتوانست بازار سهام آسیایی را تحت تاثیر قرار بگذارد بطوریکه بازار سهام ژاپن Nikkei با حدود ۰٫۴ درصد کاهش به کار خود پایان داد. این کاهش بیشتر به دلیل نگرانی از مبتلایان جدید کرونا و در نتیجه سیاست احتیاط آمیز بانک مرکزی ژاپن، ضمن حفظ دورنمای مثبت در ارتباط با بهبود شرایط می باشد.

بازار سهام اروپایی بیشتر از بهبود شرایط بازارهای سهام آمریکا بهره برده اند اما این صعود به دلیل نگاه سرمایه گذاران به نتیجه احتمالی اجلاس فدرال رزرو کمتر از صعود در بازارهای سهام آمریکا بوده است.

هرچند به نظر می رسد که بانک مرکزی آمریکا سیاست خود در حفظ نرخ های فعلی و خرید اوراق بهادار را نگه خواهد شد، اما سرمایه گذاران بیشتر مشتاق شنیدن نظرات ریاست فدرال رزرو، Jerome Powell، خصوصا در ارتباط با تورم هستند.

در همین راستا و پس از اعلام افزایش ۷۹ درصدی سود یکی از بزرگترین بانکهای دنیا در اروپا، بانک HSBC، در گزارش سودآوری فصلی اول که به عنوان نشانه ای از بهبود دورنمای اقتصادی اروپا و جهان به آن نگاه می شود بخش بانکی اروپا به شدت از سوی سرمایه گذاران زیرنظر گرفته شده است. این بهبود به بانک های اروپایی بزرگ اجازه می دهد که نقدینگی بیشتری به عنوان تسهیلات در اختیار وام گیرندگان قرار دهند.

از سوی دیگر قیمت نفت روز سه شنبه را صعودی آغاز کرد. اما افزایش آمار مبتلایان به کرونا در هند، سومین واردکننده بزرگ نفت در دنیا، نگرانی ها درباره آینده قیمت نفت به دلیل کاهش تقاضای آن را بیشتر کرده است.

کمیته تحقیق اوپک و متحدان این گروه روز سه شنبه قرار است در ارتباط با سیاست تولید خود به مشورت بپردازند. این اجلاس پس از آنکه متخصصین این اجلاس اعلام کردند که انتظار افزایش تقاضای زیادی به دنبال ریکاوری قوی اقتصادی جهان را دارند. با اینحال آنها اعلام کرده اند این دورنما با توجه به موارد جدید افزایش ابتلا به کرونا خصوصا در هند، در هاله ای از ابهام قرار دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *