آموزش بورس و اوراق بهادار
0
02166944173 – 09126992392

قیمت نفت در معرض تغییرات اساسی؛ آنچه باید معامله گران بدانند

بازار نفت در حال حاضر با آنچه معامله گران در سال های گذشته تجربه کرده اند بسیار متفاوت است. زیرا نیروهای موثر و اندیکاتورهای سنتی آن شروع به تغییر کرده اند.

در متن زیر نگاهی به آنچه شرکتهای تحلیلی، اقتصاددانان و مشارکت کنندگان در این بازار درباره آینده بازار نفت می گویند خواهیم داشت. همچنین به بررسی این نکته می پردازیم که اوپک پلاس چگونه میتواند بازار نفت را تحت تاثیر قرار دهد. اجلاسی که در هفته آینده نشست بعدی خود را برگزار خواهد کرد.

نظرات متفاوت پیرامون قیمت، عرضه و تقاضای نفت

قیمت های نفت در ماه آپریل تا حدودی ثابت مانده اند. قیمت نفت جهانی حول و حوش ۶۰ دلار در هر بشکه و نفت برنت کمی بیشتر از این قیمت معامله شده اند. برخی از تحلیل گران، مانند تحلیل گران شرکت گولدمن ساکس و سیتی گروپ، فکر می کنند که قیمت نفت میتواند در تابستان سال جاری تا ۸۰ دلار و یا بیشتر افزایش پیدا کند. در حقیقت آنها فکر می کنند که تقاضا برای محصولات پتروشیمی و آزاد شدن محدودیت های ناشی از بیماری کرونا در فصل سوم سال با افزایش به سطوح جدید مواجه می شود.

بقیه تحلیل گران اما برخلاف آنها به افزایش آمار ابتلا به کرونا در هندوستان و امکان افزایش محدودیت های مسافرت در کشورهای اروپایی نگاه می کنند.

نمودار قیمت هفتگی نفت جهانی

موسسه اطلاعات انرژی آمریکا (EIA)، در آخرین گزارش چشم انداز کوتاه مدت نفت خود، می گوید که عرضه و تقاضای نفت در فصل سوم سال جاری همدیگر را پوشش می دهند و پس از آن مصرف در فصل چهارم سال به آرامی از عرضه پیشی می گیرد. همچنین این موسسه پیش بینی می کند که قیمت نفت برنت در نیمه دوم سال جاری حدود ۶۱ دلار در هر بشکه خواهد بود که در واقع نسبت به قیمت جاری آن، حدود ۶۵ دلار در هر بشکه، یک کاهش محسوب می شود.

نمودار قیمت هفتگی نفت جهانی

یک دیدگاه جالب درباره این پیش بینی که توسط اقتصاددان ارشد موسسه پتروشیمی آمریکا (API) ارائه شده است این است که EIA پیش بینی خود را با این فرض انجام داده است که تولید نفت آمریکا برای پاسخگویی به تقاضای در حال رشد سال ۲۰۲۱ تا ۹۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت. اما نظرسنجی از تولیدکنندگان و ارزیابان صنعت نفت آمریکا در رابطه با برنامه های شان، نشان میدهد که آمریکا قادر به تولید این اندازه نفت نیست و تنها میتواند نیمی از آنرا تولید کند.

اگر این قضیه صحت داشته باشد و تقاضا به میزان مورد انتظار افزایش یابد، باید انتظار افزایش قیمت در نیمه دوم سال جاری برخلاف پیش بینی موسسه EIA را داشته باشیم. با اینحال این مسئله بسیار به نتیجه نشست اوپک پلاس بستگی دارد. با شکست تز افزایش تولید، باید منتظر این بود که آمریکا درها را برای افزایش تولید اوپک پلاس بیش از آنچه که برنامه دارند را باز کند.

اوپک پلاس؛ واکنش ها بیشتر از کنش ها

اوپک پلاس در حال حاضر رویکرد “صبرکن و ببین” را در پیش گرفته است. این گروه برنامه افزایش تدریجی تولید در ماه های می، ژوئن و جولای را با این هشدار که این میزان در هر اجلاس و با توجه به سیگنال های بازار خواهد بود، را دارد. هرچند که این رویکرد به نظر بسیار سنجیده به نظر می رسد، با اینحال استراتژی واکنشی اوپک پلاس میتواند بنا به دلایل مختلفی موجب افزایش ناگهانی قیمت شود.

اوپک پلاس در سال جاری به جای تنظیم برنامه تولید ۶ ماهه در هر اجلاس، اقدام به برنامه ریزی تولید در بازه های ۱، ۲ یا ۳ ماهه در هر یک از اجلاس ماهانه خود نموده است. همچنین عربستان سعودی نیز برنامه کاهش تولید یک جانبه شگفت انگیزی را اعلام کرده است که موجب تاثیر بر بازار می شود.

سران اوپک پلاس در تلاش هستند که هر ماه به ملاقات یکدیگر بپردازند و در عین حال زمان کافی برای شرکتهای نفتی جهت درک سیاست های اتخاذ شده و نیز تعیین قیمت های فروش رسمی خود برای ماه بعدی را فراهم کنند. هدف اجلاس ماهانه منظم اوپک پلاس این است که اعضای این اجلاس قادر به اتخاذ واکنش مناسب در مقابل تغییرات بازار باشند.

در هر حال، یکی از نتایج اجلاس ماهانه اوپک پلاس این است که هیچکس، حتی شرکتهای تولیدکننده نفت، مشتریان آنها و معامله گران بازار نفت، نمی دانند نتیجه این اجلاس چه خواهد بود. در عین حال این گروه به جای تنظیم کننده بازار، خود تبدیل به یک کنشگر مهم بازار نفت شده است.

پیش بینی های چالشی ماه های آینده

۱۴ ماه پیش، معامله گران نفت به صورت عمومی به شاخص های مطمئن برای پیش بینی قیمت آن نگاه می کردند. آنها به روندهای تولید، سیاست اوپک پلاس، سلامتی اقتصادها (برای تعیین آینده تقاضا) و موضوعات فصلی مانند مسافرت، استخراج، مصرف برق (جاییکه نفت برای تولید برق می سوزد) و سایر موارد مشابه توجه می کردند.

امروز اما این اطلاعات به شدت ناکارآمد شده اند. روندهای تولید در آمریکا به سختی قابل استنتاج هستند زیرا که تولیدکنندگان در معرض تغییرات اساسی به دلیل تغییر رهبر این کشور هستند.

اوپک پلاس واکنشی شده است و سیاست خود را به جای ۶ ماه یکبار، ماهی یک بار تغییر می دهد. سلامتی اقتصادی دیگر ارگانیک و پویا نیست، اما بستگی زیادی به میزان افزایش یا کاهش محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا دارد.

به همین دلیل است که پیش بینی ها بسیار متفاوت و متنوع شده اند و به صورت ماهانه تغییر می کنند. هیچ چیز شبیه آغاز سال ۲۰۲۰ نیست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *