آموزش بورس و اوراق بهادار
0
02166944173 – 09126992392

توقف رشد قیمت نفت به دلیل اتخاذ محدودیت های ناشی از کرونا در هند

چه اجلاس اوپک پلاس بپسندد یا خیر، مسئله اصلی در حال حاضر هند است. رالی افزایش قیمت سه روزه نفت روز جمعه با وضعیت بغرنج شیوع کرونا در هند که هزاران کشته برجا گذاشته است، متوقف شد. هند با ۱٫۴ میلیارد نفر جمعیت، سومین وارد کننده بزرگ نفت در جهان است. بسیاری از شهرها و ایالت ها در هند، شامل دهلی نو پایتخت و شهر مومبای به عنوان مرکز مالی این کشور، با محدودیت های شدید مواجه شده اند. این مسئله باعث شده که انتظارات برای افزایش بسته محرک مالی این کشور از سوی نخست وزیر آن بیشتر شود. این در حالی است که هند با کسری بودجه ۲٫۵ میلیارد دلاری مواجه است.

چند روزی بود که بازار نفت تلاش می کرد وضعیت شیوع کرونا در هند را نادیده بگیرد. اما ابتلای ۱۸ میلیون نفر به کرونا در این کشور غیر قابل چشم پوشی است. بین روزهای سه شنبه تا پنجشبنه قیمت نفت افزایشی بود که ناشی از انتظارات مثبت در رابطه با افزایش تقاضای آن از نظر اوپک پلاس و نیز دورنمای مثبت تقاضا در آمریکا به دلیل انتشار داده های اقتصادی مثبت بود. اما روز جمعه با انتشار اخبار ایجاد محدودیت در شهرهای مهم هند و برزیل و نیز عملکرد ضعیف بازار سهام آمریکا این رالی افزایشی را متوقف کرد.

نفت West Texas Intermediate با کاهش ۱٫۶۷ دلاری به ۶۳٫۳۴ دلار در هر بشکه رسید. قیمت هر بشکه از این نفت در اوایل این هفته به ۶۵٫۴۶ دلار در هر بشکه رسیده بود. قیمت نفت برنت که در اوایل هفته به ۶۸٫۴۳ رسیده بود، با کاهش ۱٫۵۲ دلاری امروز به ۶۶٫۵۳ دلار در هر بشکه رسید. با اینحال بازدهی هفتگی نفت WTI بیش از ۲ درصد و نفت برنت نیز بیشتر از ۱ درصد باقی ماند.

یکی از تحلیل گران برجسته موسسه EMEA اعتقاد دارد که بحران کرونا در هند در حال تشدید است و نشانه ای از بهبود اوضاع در دید نیست. براساس آمار روزانه مبتلایان در این کشور که هر روز رکورد جدیدی ثبت می کند، همچنان به نقطه اوج ابتلا نرسیده ایم. لذا با توجه به محدودیت های ایجاد شده در این کشور به نظر می رسد که هند اصلی ترین ریسک مرتبط با قیمت نفت در حال حاضر باشد.

موسسه Rystad Energy هشدار داده است که بحران کرونا در هند ممکن است منجر به کاهش تقاضای نفت به میزان ۵۷۵ هزار بشکه در روز در ماه آپریل و ۹۱۵ هزار بشکه در روز در ماه می سال ۲۰۲۱ شود. این کاهش تعادل موجود در بازار نفت را به هم میزند و باعث ایجاد اضافه عرضه می شود.

روز دوشنبه در کمیته ای از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان که در اجلاس اوپک پلاس تشکیل گردید، نتیجه گیری شد که در نتیجه همه گیری کرونا ممکن است در پایان فصل دوم سال یک شکاف عرضه بیشتر از تقاضا به مدت یک سال ایجاد شود.

اعضای اجلاس اوپک پلاس که از آپریل ۲۰۲۰ اقدام به کاهش تولید به میزان ۷ میلیون بشکه در روز نمودند، از ماه آینده اقدام به افزایش تولید خواهند کرد. برنامه این گروه افزایش تولید روزانه ۳۵۰ هزار بشکه در ماه های می و ژوئن و ۴۰۰ هزار بشکه در ماه جولای است.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *