آموزش بورس و اوراق بهادار
0
02166944173 – 09126992392

عربستان سعودی به دنبال ذخیره ۲۰۰ میلیارد دلار از محل برنامه اصلاحات انرژی می باشد

وزیر امور مالی عربستان می گوید که این کشور میتواند از محل جایگزینی گاز و سوخت های تجدیدپذیر در کشور خود، در یک دهه آینده بیش ۲۰۰ میلیارد دلار ذخیره کند. این ذخیره در ادامه سیاست های پادشاهی سعودی جهت کاهش هزینه ها برای افزایش میزان سرمایه گذاری می باشد.

در سالهای اخیر این کشور بلندپروازی های زیادی جهت مدرن کردن اقتصاد خود، ایجاد اشتغال و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی داشته است. در همین رابطه وزیر امور مالی این کشور، محمد الجدان، می گوید که یکی از ابتکارات مهم در این زمینه جایگزینی سوخت های مایع می باشد. این برنامه می تواند موجب ذخیره ۸۰۰ میلیارد ریال سعودی (معادل ۲۱۳ میلیارد دلار آمریکا) جهت ذخیره برای استفاده به عنوان سرمایه گذاری شود.

در همین رابطه این کشور ماه جاری اقدام به امضای توافقنامه ای برای خرید تجهیزات مورد نیاز برای هفت نیروگاه خورشیدی، که برنامه ای برای استفاده از نیروهای ترکیبی جهت تولید برق می باشد، نمود.

محمد الجدان می گوید که به جای خرید سوخت از بازارهای جهانی با قیمت ۶۰ دلار و بعد فروش آن با قیمت ۶ دلار به نیروگاه های این کشور، یا حتی استفاده از سهمیه اوپک این کشور جهت فروش نفت به قیمت ۶ دلار، میتوانیم در ۱۰ سال آینده اقدام به جایگزینی حداقل ۱ میلیون بشکه نفت با معادل سوختی آن، یعنی گاز، نمود.

با کاهش قیمت نفت و نیز بحران کرونا در سال گذشته، پادشاهی سعودی اخیرا اعلام کرده است که برنامه های جهت سرمایه گذاری داخلی طراحی کرده است که نیاز به چند تریلیون دلار پرداخت از سوی شرکت دولتی آرامکو و بعد برنامه تامین مالی ۴۰۰ میلیارد دلاری از تامین مالی خارجی دارد.

در تلاشی برای دور کردن نیاز برنامه های سرمایه گذاری به بودجه دولت، از برخی از شرکتهای بزرگ حاضر در این کشور خواسته شده است که جهت افزایش هزینه های سرمایه گذاری در عربستان سعودی، سود کمتری به دولت پرداخت نمایند. در همین رابطه محمد الجدان می گوید که در بازه زمانی اکنون تا سال ۲۰۲۵، و شاید تا ۲۰۳۰، ثبات مالی الویت اصلی ماست. ما اعتقاد داریم که تا زمانیکه تمامی هدف های مشخص شده در ویژن ۲۰۳۰ بدست نیامده اند، ثبات مالی و کنترل هزینه های دولت دو امر کلیدی هستند.

ویژن ۲۰۳۰ برنامه محمد بن سلمان برای خارج کردن عربستان از اقتصاد نفتی و ایجاد صنایع جدید و مگا پروژه هایی جهت ایجاد میلیون ها شغل می باشد. در پایان سال ۲۰۲۰ نرخ بیکاری حدود ۱۲٫۶ درصد بوده است که از نرخ ۱۵٫۴ درصدی که در فصل دوم سال گذشته و در میانه بحران کرونا به وجود آمده بود، کمی بهتر است. اما در ویژن ۲۰۳۰ نرخ بیکاری هدف عدد ۷ درصد گذاشته شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *