آموزش بورس و اوراق بهادار
0
02166944173 – 09126992392

در پی رشد سود شرکتهای های تکS&P500 و نزدک رکورد زدند

روز پنجشنبه در پی اعلام سود درخشان شرکتهای اپل و فیسبوک که رالی صعودی سهام بخش های تک در بازار آمریکا را براه انداختند و در حالیکه داده های اقتصادی خوب، ریکاوری اقتصادی را نوید می دهند، شاخص های S&P500 و نزدک موفق به ثبت رکوردهای جدید شدند.

شرکت اپل پس از انتشار داده های مرتبط با فروش و سودآوری خود که بسیار بیشتر از انتظارات در زمینه فروش آیفون و سیستم مک بود، با افزایش ۱ درصدی قیمت مواجه شد. همچنین شرکت فیسبوک با اعلام درآمد و سود فصلی بالاتر از انتظارات تحلیل گران که همراه با افزایش درآمد تبلیغات دیجیتال در طی دوران شیوع کرونا بود، موفق به رشد ۶٫۶ درصدی شد که در نتیجه آن قیمت این سهام به بالاترین سطح در طی دوران حضور در بازار بورس آمریکا رسید.

بخش ارتباطات شاخص S&P500 که شرکت فیسبوک نیز در آن حضور دارد، با رشد ۲٫۴ درصدی موفق شد بالاترین بازدهی در میان تمامی ۱۱ بخش حاضر در این شاخص را ثبت کند. Ryan Detrick، استراتژیست ارشد موسسه LPL Financial اعتقاد دارد که سودآوری بخش های تک قویتر از گذشته خواهد شد و براحتی می تواند استانداردهای درآمدی را جابجا کند. این خود نشانه ای از تسریع در بهبود شرایط اقتصاد جهانی می باشد.

آمارها نشان می دهد که در فصل اول رشد اقتصادی آمریکا شتاب گرفته است که بخشی از آن ناشی از کمک دولت به صنعت ساختمان سازی و سایر شرکتها می باشد. هر چند که بازار کار نشان میدهد که در هفته گذشته ۵۵۳ هزار نفر درخواست کمک هزینه بیکاری نموده اند که در مقایسه با عدد ۵۶۶ هزار دوره گذشته، با کاهش مواجه بوده است.

James Knightley، اقتصاددان بین الملل ارشد موسسه ING در مقاله ای می نویسد “دورنمای اقتصادی همچنان روشن است. با توجه به تعادلی که در نمای کلی از بخش ساختمان وجود دارد و نیز اقتصاد آمریکا که هر روز بهبود بیشتری پیدا می کند، به نظر می رسد که میتوان انتظار رشد اقتصادی قوی برای چند فصل متوالی را داشت.”

پس از اینکه فدرال رزرو اعلام کرد که برای اظهارنظر درباره نیاز به کمک های ضروری اقتصادی زود است و از سوی دیگر با توجه به اظهارات جو بایدن، ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر آماده سازی بسته حمایتی و محرک ۱٫۸ تریلیون دلاری، بسیاری از سهام شرکتهای جهانی با رشد مواجه شدند.

به عنوان نتیجه گیری کلی از آخرین مجمع بانک مرکزی آمریکا، ریاست این بانک رشد اقتصادی را تایید کرد، اما اعتقاد دارد که همچنان شواهد در ارتباط با پیشرفت کافی برای تغییر در سیاست های این بانک کم است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *