آموزش بورس و اوراق بهادار
0
02166944173 – 09126992392

افزایش ارزش سهام به دلیل افزایش احتمال ریکاوری اقتصادی

بازار سهام اروپایی روز دوشنبه به دلیل افزایش نشانه های احتمال ریکاوری اقتصادی، روند صعودی خود را ادامه داد. با اینحال شروع هفته کم و بیش آرام بود. این شروع آرام بیشتر ناشی از عدم اتخاذ پوزیشن های سنگین از سوی سرمایه گذاران به دلیل برگزاری نشست فدرال رزرو و نیز انتشار داده های GDP فصلی در روزهای آینده بود.

اما احساس کلی که در بازار وجود دارد مثبت می باشد. وال استریت موفق به ثبت رکورد جدیدی در روز جمعه شد و سهام اروپایی نیز با بالاترین رکورد خود فاصله چندانی ندارند.

سهام بازارهای آسیایی نیز روند صعودی داشتند. شاخص سهام ژاپن به بالاترین سطح خود از ۱۸ مارس به این سو رسید هرچند که بازار سهام چین اندکی با فشار فروش مواجه شد.

تحلیل گران معتقدند که بازارهای سهام همچنان روند صعودی خود را ادامه می دهند. زیرا اعتماد به ریکاوری اقتصادی افزایش یافته است و نشانه های از سیاست های مالی انبساطی در اقتصادهای بزرگ جهان مشاهده می شود.

Andrew Sheets یک استراتژیست در موسسه مرگان استنلی، اعتقاد داد که اصل موضوع به این برمی گردد که قیمت ها دنبال چه روندی هستند. آنچه واضح است این است که اغلب بازارهای سهام به سمت تارگت صعودی مورد نظر بازار در حال حرکت هستند. از میان اقتصادهای بزرگ دنیا تنها بازار سهام ژاپن پایین تر از سطح پیش بینی صورت گرفته برای پایان سال ۲۰۲۱ خود می باشد.

داده های منتشر شده احتمال ریکاوری اقتصادی را افزایش می دهند. سود بالای شرکتها و افزایش واکسیناسیون سراسری در اقتصادهای بزرگ، این فرض را تقویت می کند. شاخص فعالیت تولیدی در اوایل آپریل که هفته گذشته منتشر شد با ثبت رکوردی جدید در آمریکا احتمال شروع قوی ریکاوری اقتصادی در نیمه دوم سال در این کشور و نیز پایان رکود اقتصادی در اروپا را نوید می دهد.

تحلیل گران معتقدند که GDP فصل اول در آمریکا که اواخر هفته منتشر می شود میتواند به سطح قبل از انتشار ویروس کرونا برسد. اقتصاددان مرکز ANZ معتقد است که ما تخمین میزنیم اقتصاد جهانی در نیمه دوم سال شروع به رشد کند و توقف در سطح موجود در میان انتشار ویروس کرونا را به اتمام برساند. شاید اقتصاد اروپا نتواند در سال جاری به این سطح از رشد برسد اما انتظار داریم که در سال ۲۰۲۲ تفاوت رشد خود با آمریکا را پوشش دهد.

همچنین در بازار اوراق با درآمد ثابت همزمان با رویگردانی سرمایه گذاران از اوراق امن، نرخ بهره این اوراق دولتی شروع به افزایش نموده است. اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا با افزایش یک واحدی به عدد ۱٫۵۷۷۳ درصد رسید اما این درصد با عدد ۱٫۷ در اوایل ماه گذشته که سرمایه گذاران از ترس افزایش تورم از این اوراق دوری می کرند فاصله زیادی دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *