آموزش بورس و اوراق بهادار
0
02166944173 – 09126992392

۵ چیزی که باید در هفته آینده درباره بازار در نظر داشت

آمار اشتغال ماه آپریل و تعداد زیادی اعلام سودآوری فصلی شرکتها نشان دهنده انتظار برای هفته ای پرمشغله در بازارهای مالی است. همچنین سرمایه گذاران شاهد اظهارنظر مقامات فدرال رزرو و نیز داده های دیگر مانند PMI خواهند بود که بیانگر میزان سلامت اقتصاد آمریکاست. در انگلستان انتظار می رود که نشست بانک مرکزی این کشور منجر به پیش بینی مثبت راجع به آینده اقتصاد انگلیس شود. در این اجلاس که قرار است روز پنجشنبه برگزار شود ممکن است برنامه خرید اوراق بهادار با توجه به دورنمای ریکاوری اقتصادی پس از شیوع کرونا، محدود گردد. در ادامه آنچه باید در بازار هفته آتی مدنظر قرار گیرد ذکر شده اند.

  • انتظار افزایش زیاد آمار اشتغال

انتظار می رود که آمار اشتغال در ماه آپریل در آمریکا، یک رشد معنادار و قوی دیگر را نشان دهد. تحلیل گران معتقدند باید انتظار ۹۷۸ هزار شغل ایجاد شده را داشت که رشد خوبی نسبت به آمار ۹۱۶ هزار عددی ماه مارس می باشد که از آگوست سال گذشته بی سابقه بوده است. لذا انتظار می رود که نرخ بیکاری از ۶ درصد ماه گذشته به عدد ۵٫۷ درصد کاهش پیدا کند.

با توجه به آمار منتشر شده در پایان هفته گذشته که نشان دهنده شتاب گرفتن رشد اقتصادی در فصل اول بود، انتظار می رود که عملکرد اقتصادی به قدرتمندترین عملکرد اقتصادی سالانه در ۴ دهه گذشته برسد. با توجه به بسته محرک مالی و کاهش نگرانی ها در رابطه با همه گیری کرونا با توجه به واکسیناسیون گسترده در این کشور، انتظار می رود که آمریکا نسبت به سایر نقاط دنیا ریکاوری اقتصادی سریعتر و گسترده تری داشته باشد.

  • سودآوری

با توجه به گزارشات منتشر شده سودآوری فصلی بیش از نیمی از شرکتهای حاضر در شاخص S&P500، بهبود سودآوری شرکتها از گزارشات ناامید کننده سال گذشته که ناشی از شیوع کرونا بود، بسیار مورد انتظار است. از گزارشات مهمی که قرار است در هفته آینده منتشر شوند میتوان به بخش دارویی و مسافرتی و همچنین شرکتهایی مانند جنرال موتورز و اوبر اشاره کرد. با انتشار این گزارشات سوالی که پیش آمده این است که در رابطه با رابطه رشد با ارزش است. پس از یک دهه عملکرد کمتر از انتظار در سراسر بازار، ارزش بازار سهام مسئله ای است که ذهن بسیاری از سرمایه گذاران را درگیر کرده است و همه منتظر هستند که آیا روند رشد حال حاضر ادامه پیدا خواهد کرد یا خیر.

  • نظرات مقامات فدرال رزرو

ریاست فدرال رزرو، جرمی پاول، قرار است روز دوشنبه در نشستی آنلاین به سخنرانی بپردازد که انتظار نمی رود چیز تازه ای در این نشست ارائه کند. هفته گذشته او اظهار کرد که زمان مناسبی برای اظهارنظر درباره محدودیت برنامه خرید اوراق بهادار ۱۲۰ میلیارد دلاری ماهانه این ارگان نیست. اما روز سه شنبه و پنجشنبه ریاست فدرال ایالت های دالاس، نیویورک، مینیاپولیس، شیکاگو، بوستون و کلیولند نیز سخنرانی خواهند داشت.

  • داده های PMI

علاوه بر آمار مهم اشتغال، از مهمترین داده های اقتصادی دیگر که قرار است هفته آینده منتشر شود و بر دیدگاه سرمایه گذاران در ارتباط با سلامتی اقتصادی آمریکا بسیار تاثیر خواهد گذاشت، گزارش ISM بخش تولید و خدمات می باشد. همچنین تحقیق موسسه ADP در ارتباط با میزان استخدام بخش خصوصی که قرار است روز چهارشنبه منتشر شود با گزارش هفتگی این موسسه در رابطه با میزان ادعای بیکاری در روز پنجشبه همراه خواهد شد.

در حالیکه میزان ادعای بیکاری در حال کاهش از رقم ۶٫۱۴۹ میلیون نفر در اوایل آپریل سال ۲۰۲۰ است، ولی همچنان بالاتر از رقم ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر است که از آن به عنوان مرز سلامتی اقتصادی در رابطه با شاخص اشتغال یاد می شود. لازم به یادآوری است که در هفته ابتدایی آپریل ۱۶٫۶ میلیون نفر از مزایای بیکاری بهره مند شده اند.

  • اجلاس بانک مرکزی انگلستان

انتظار می رود که در اجلاس بانک مرکزی انگلستان در ارتباط با متوقف کردن بسته محرک اقتصادی و برگشت به سیاست خرید اوراق بدهی تصمیم گیری شود. زیرا اقتصاد انگلیس در حال بازگشت قوی پس از همه گیری کرونا می باشد. برخلاف فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی اروپا که همچنان برنامه خرید اوراق را ادامه می دهند، بانک مرکزی انگلستان اهداف دیگری را پیگیری می کند. تحلیل گران همچنان انتظار دارند که آمار دورنمای اقتصادی این کشور مثبت باشد که شامل رشد اقتصادی بیشتر در فصل دوم سال جاری و نیز کاهش بیشتر آماری بیکاری است. در ماه فوریه بانک مرکزی انگلستان پیش بینی کرد که رشد اقتصادی این کشور در سال جاری ۵ درصد خواهد بود. در سال گذشته بازدهی اقتصادی این کشور بیش از ۱۰ درصد کاهش یافت که در ۳۰۰ سال اخیر بی سابقه بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *